„13. научно-едукативни камп Михајло Идворски Пупин, Идвор 2023.”

 

„13. научно-едукативни камп Михајло Идворски Пупин, Идвор 2021.” одржан је од 12. до 20. јула.

У кампу је да боравило 14 ученика, 2 ментора и координатор кампа. Ментори су: 

  • СлободанТршек, професор програмирања у Машинској школи у Панчеву и предавач у РЦТ „Михајло Пупин” из Панчева; 
  • Милан Сурла, дипломирани физичар, сениор софтвер инжењер у ComputerRock., предавач и члан Програмског савета у РЦТ „Михајло Пупин” из Панчева. 
  • Координатор кампа је др Драгољуб Цуцић, руководилац РЦТ „Михајло Пупин” из Панчева. 

 

Тема кампа била је: Компјутерске симулације у физици коришћењем програмских алата Processing и микроконтролера  Micro:bit”.

Processing је у основи алат и скуп библиотека базиран на програмском језику Јава, намењен да корисницима омогући брзо реализовање идеја у различитим областима програмирања: анимације 2Д, 3Д, симулације кретања честица и уопште симулација у физици и другим наукама, обрада слике (image processing), неуралне мреже, прављење 2Д и 3Д игрица са вештачком интелигенцијом, рад са микро контролерима као што су: Arduino, Raspberry Pi, micro:bit, развој програма за андроид уређаје.

Micro:bit је ручни, програмабилни микрорачунар који је развијен како би занитересовао ученике за прорамирање. За развој програма користи се развојно окружење MakeCode.  Мозак Micro:bit-a je АRM процесор, а за основну комуникацију са корисником користе се тастери и светлеће диоде, које се налазе на уређају. Осим тога Micro:bit је опремљен и сензорима који ће нам омогућити разне интересантне примене овог микрорачунара: компас, акцелерометар, пинови, Bluetооth.

 

 

За програмирање Micro:bit микрорачунара се могу користити следећи програмиски језици: пајтон, јаваскрипт, C++ ili скреч.

 

 

 

Неке од тема које ће бити обрађене на кампу:

  1. Увод у Процесинг – Инсталација алата, пример симулација кретања лопте
  2. Контрола тока програма, низови, класе и објекти
  3. Рад са улазним уређајима: тастатура и миш
  4. Анимације, објекти, структуре и облици
  5. Симулације кретање честица – кос хитац, судари, кретање система честица
  6. 2Д игрице засноване на симулацијама кретања честица
  7. Увод у програмирање микробита
  8. Рад са сензорима микробита: акцлерометар, компас
  9. Ултра звучни сензор покрета – пројекат

 

 

 

Корисни линкови:

  1. https://processing.org/
  2. https://microbit.org/

 

Гостујући предавачи на кампу:

  • Мирослав Грбић,
  • мр Предраг Ђукић, подпредседник МЕНСА-е Србија - Технике памћења

           

Гости кампа биће и ученици:

  1. матурант Лука Баковић, гимназија Урош Предић, ИТ смер „Процессинг и Кинект за праћење покрета“
  2. матурант Коста Бојводић, гимназија Урош Предић, ИТ смер „Симулација двостуког клатна“

Екскурзија:

  1. матурант Михајло Слепчевић, гимназија Урош Предић, ИТ смер, ”Квантни рачунари”

Програм активности у Кампу:

7.30 — устајање

8.00-8.30 — доручак

9.00-12.30 – настава

13.30-14.00 – ручак

15.00-18.30 – настава

16.00 – ужина

19.30-20.00 — вечера

20.00-... – настава, забавне активности, спорт...

 

 

 

План и програм рада у Кампу, по данима:

 

Среда 12.07. (дан 1.)

За све који полазе из Панчева, полазак је био у 10ч. Окупљање у Идвору је било у 11ч.

  • Од 12.30 до 13.00 – Отварање кампа (Прозвани су сви учесници кампа и додељене су и аутобиографија Михајла Пупина и мајца кампа).
  • Од 13.30 до 14.00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:00 – Увод у Процесинг и Micro:bit – М. Сурла
  • Од 16:00 до 17:00 – Повезивање Micro:bit уређаја и Процесинга – М. Сурла
  • Од 17:00 до 18:00 – Процесинг - Класе и објекти у Јава програмском језику – С. Тршек
  • Од 18:00 до 19:00 – Процесинг - Вектори и симулација кретања лопте у 2Д простору - С. Тршек
  • Од 19:30 до20:00 – вечера
  • Од 20:00 до 22:00 – Најновија открића у физици (треба одабрати тему)

 

Четвртак 13.07. (дан 2.)

ГОСТУЈУЋЕ ПРЕДАВАЊЕ: ученици Лука, Коста и Михајло представљају своје радове

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Micro:bit – Рад са сензором температуре – М. Сурла
  • Од 10:00 до 11:00 - Процесинг – Додавање слика - PImage – С. Тршек
  • Од 11:00 до 12:30 – ГОСТУЈУЋЕ ПРЕДАВАЊЕ: ученици Лука, Коста и Михајло
  • Од 12:30 до 13:30 – Процесинг- Симулација косог хица и рад са тастатуром – С. Тршек
  • Од 13.30 до 14.00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:00 – Micro:bit – Рад са акцелрометром – М. Сурла
  • Од 16:00 до 17:00 – Повезивање акцелерометра са процесингом – М. Сурла
  • Од 17:00 до 18:00 – Процесинг - Догађаји тастатуре - Повезивање са векторима - С. Тршек
  • Од 18:00 до 19:00 – Силе и вектори - Кретања тела низ стрму раван - С. Тршек
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:00 до 22:00 – Спортско вече – кошарка квалификације
  •  

Петак 14.07. (дан 3.)

ПРОЈЕКАТ:дефинисање пројеката и почетак рада у групама по двоје/две/двојца

 

  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:00 – Избор тема и рад на пројекту – М. Сурла, С. Тршек

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Субота 15.07. (дан 4.)

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Еластични судари - системи честица - Симулација судара 2 и више кугли – М. Сурла
  • Од 10:00 до 11:00 – 3Д окружење - матрице тачака, сложене површине у 3Д, креирање терена - Симулација летења изнад терена - С. Тршек
  • Од 11:00 до 12:30 – Мирослав Грбић - гостујуће предавање
  • Од 12:30 до 13:30 – Радионица – вежбе и рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:00 – Симулација кретања 3Д текста дуж криве линије – С. Тршек
  • Од 16:00 до 19:30 – Радионица – вежбе и рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20.15 – Квиз
  • Рад на пројектима

 

Недеља 16.07. (дан 5.)

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 11:00 – Динамика ротације Пример: Ротација диска- С. Тршек
  • Од 11:00 до 13:30 – Радионица – вежбе и рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 18:30 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 22:00 – Спортско вече – кошарка - финале

 

Понедељак 17.07. (дан 6.)

 

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 –  Хармонијских осцилација - Математичко клатно - Двоструко клатно – М. Сурла
  • Од 10:00 до 11:00 – Динамика ротације Пример: Бацање калдива 2Д и 3Д- С. Тршек
  • Од 11:00 до 13:00 – Технике памћења - мр Предраг Ђукић - гостујуће предавање
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 19:30 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 22:00 – Активност по избору ученика

 

 

 

Уторак 18.07. (дан 7.)

 

  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:30 – Процесинг за Андроид – М. Сурла
  • Од 10:30 до 13:30 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 19:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 24:00 –Активност по избору ученика

 

 

 

 

 

Среда 19.07. (дан 8.)

Пројекат – завршни задатак – припрема презентације (пре подне)

Презентација радова у свечаној сали (после ручка)

 

  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Рад са сликама и видеом –С. Тршек, М. Сурла
  • Од 10:00 до 13:30 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 19:00 – Свечана презентација радова
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 24:00 – Додела награда (квиз, асоцијативно такмичење, најбољи рад), рок концерт.

 

 

 

 

Четвртак 20.07. (дан 9.)

10:00 – Повратак кући после доручка

 

 

Организатори кампа су:

  • РЦТ „Михајло Пупин”, Панчево
  • ОШ „Михајло Пупин”, Идвор
  • Дом културе „Михајло Пупин”, Идвор
  • МЗ Идвор

 

Генерални спонзори кампа су:

  • ПССО, АП Војводина
  • ЈП ЕПС
  • МЕССЕР – техногас
  • МЗ Идвор

 

РАДОВИ:

 

  1. Ротационо кретање крутог тела - победнички рад.
           
        Василије Хаџи-Пурић, I-d Математичка гимназија, Београд Јована Хаџи-Пурић,8-3 ОШ Бранко Радичевић,Земун
       
    Тема овог рада је ротација крутог тела. У раду су посебно представљени модели кретања које настаје суперпозицијом. Додатно, проучавали смо путању коју описује одређена тачка диска датог полупречника који се котрља без клизања дуж другог фиксног диска задатог полупречника. Извели смо и експеримент у виду рачунарске симулације описаних модела кретања. Желимо да нагласимо да су у раду описани резултати који су добијени током извођење симулација.
    . Кликните на слику да би сте видели комплетан рад!

 

„13. научно-едукативни камп Михајло Идворски Пупин, Идвор 2023.”

 

„13. научно-едукативни камп Михајло Идворски Пупин, Идвор 2021.” одржан је од 12. до 20. јула.

У кампу је да боравило 14 ученика, 2 ментора и координатор кампа. Ментори су: 

  • СлободанТршек, професор програмирања у Машинској школи у Панчеву и предавач у РЦТ „Михајло Пупин” из Панчева; 
  • Милан Сурла, дипломирани физичар, сениор софтвер инжењер у ComputerRock., предавач и члан Програмског савета у РЦТ „Михајло Пупин” из Панчева. 
  • Координатор кампа је др Драгољуб Цуцић, руководилац РЦТ „Михајло Пупин” из Панчева. 

 

Тема кампа била је: Компјутерске симулације у физици коришћењем програмских алата Processing и микроконтролера  Micro:bit”.

Processing је у основи алат и скуп библиотека базиран на програмском језику Јава, намењен да корисницима омогући брзо реализовање идеја у различитим областима програмирања: анимације 2Д, 3Д, симулације кретања честица и уопште симулација у физици и другим наукама, обрада слике (image processing), неуралне мреже, прављење 2Д и 3Д игрица са вештачком интелигенцијом, рад са микро контролерима као што су: Arduino, Raspberry Pi, micro:bit, развој програма за андроид уређаје.

Micro:bit је ручни, програмабилни микрорачунар који је развијен како би занитересовао ученике за прорамирање. За развој програма користи се развојно окружење MakeCode.  Мозак Micro:bit-a je АRM процесор, а за основну комуникацију са корисником користе се тастери и светлеће диоде, које се налазе на уређају. Осим тога Micro:bit је опремљен и сензорима који ће нам омогућити разне интересантне примене овог микрорачунара: компас, акцелерометар, пинови, Bluetооth.

 

 

За програмирање Micro:bit микрорачунара се могу користити следећи програмиски језици: пајтон, јаваскрипт, C++ ili скреч.

 

 

 

Неке од тема које ће бити обрађене на кампу:

  1. Увод у Процесинг – Инсталација алата, пример симулација кретања лопте
  2. Контрола тока програма, низови, класе и објекти
  3. Рад са улазним уређајима: тастатура и миш
  4. Анимације, објекти, структуре и облици
  5. Симулације кретање честица – кос хитац, судари, кретање система честица
  6. 2Д игрице засноване на симулацијама кретања честица
  7. Увод у програмирање микробита
  8. Рад са сензорима микробита: акцлерометар, компас
  9. Ултра звучни сензор покрета – пројекат

 

 

 

Корисни линкови:

  1. https://processing.org/
  2. https://microbit.org/

 

Гостујући предавачи на кампу:

  • Мирослав Грбић,
  • мр Предраг Ђукић, подпредседник МЕНСА-е Србија - Технике памћења

           

Гости кампа биће и ученици:

  1. матурант Лука Баковић, гимназија Урош Предић, ИТ смер „Процессинг и Кинект за праћење покрета“
  2. матурант Коста Бојводић, гимназија Урош Предић, ИТ смер „Симулација двостуког клатна“

Екскурзија:

  1. матурант Михајло Слепчевић, гимназија Урош Предић, ИТ смер, ”Квантни рачунари”

Програм активности у Кампу:

7.30 — устајање

8.00-8.30 — доручак

9.00-12.30 – настава

13.30-14.00 – ручак

15.00-18.30 – настава

16.00 – ужина

19.30-20.00 — вечера

20.00-... – настава, забавне активности, спорт...

 

 

 

План и програм рада у Кампу, по данима:

 

Среда 12.07. (дан 1.)

За све који полазе из Панчева, полазак је био у 10ч. Окупљање у Идвору је било у 11ч.

  • Од 12.30 до 13.00 – Отварање кампа (Прозвани су сви учесници кампа и додељене су и аутобиографија Михајла Пупина и мајца кампа).
  • Од 13.30 до 14.00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:00 – Увод у Процесинг и Micro:bit – М. Сурла
  • Од 16:00 до 17:00 – Повезивање Micro:bit уређаја и Процесинга – М. Сурла
  • Од 17:00 до 18:00 – Процесинг - Класе и објекти у Јава програмском језику – С. Тршек
  • Од 18:00 до 19:00 – Процесинг - Вектори и симулација кретања лопте у 2Д простору - С. Тршек
  • Од 19:30 до20:00 – вечера
  • Од 20:00 до 22:00 – Најновија открића у физици (треба одабрати тему)

 

Четвртак 13.07. (дан 2.)

ГОСТУЈУЋЕ ПРЕДАВАЊЕ: ученици Лука, Коста и Михајло представљају своје радове

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Micro:bit – Рад са сензором температуре – М. Сурла
  • Од 10:00 до 11:00 - Процесинг – Додавање слика - PImage – С. Тршек
  • Од 11:00 до 12:30 – ГОСТУЈУЋЕ ПРЕДАВАЊЕ: ученици Лука, Коста и Михајло
  • Од 12:30 до 13:30 – Процесинг- Симулација косог хица и рад са тастатуром – С. Тршек
  • Од 13.30 до 14.00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:00 – Micro:bit – Рад са акцелрометром – М. Сурла
  • Од 16:00 до 17:00 – Повезивање акцелерометра са процесингом – М. Сурла
  • Од 17:00 до 18:00 – Процесинг - Догађаји тастатуре - Повезивање са векторима - С. Тршек
  • Од 18:00 до 19:00 – Силе и вектори - Кретања тела низ стрму раван - С. Тршек
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:00 до 22:00 – Спортско вече – кошарка квалификације
  •  

Петак 14.07. (дан 3.)

ПРОЈЕКАТ:дефинисање пројеката и почетак рада у групама по двоје/две/двојца

 

  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:00 – Избор тема и рад на пројекту – М. Сурла, С. Тршек

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Субота 15.07. (дан 4.)

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Еластични судари - системи честица - Симулација судара 2 и више кугли – М. Сурла
  • Од 10:00 до 11:00 – 3Д окружење - матрице тачака, сложене површине у 3Д, креирање терена - Симулација летења изнад терена - С. Тршек
  • Од 11:00 до 12:30 – Мирослав Грбић - гостујуће предавање
  • Од 12:30 до 13:30 – Радионица – вежбе и рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:00 – Симулација кретања 3Д текста дуж криве линије – С. Тршек
  • Од 16:00 до 19:30 – Радионица – вежбе и рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20.15 – Квиз
  • Рад на пројектима

 

Недеља 16.07. (дан 5.)

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 11:00 – Динамика ротације Пример: Ротација диска- С. Тршек
  • Од 11:00 до 13:30 – Радионица – вежбе и рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 18:30 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 22:00 – Спортско вече – кошарка - финале

 

Понедељак 17.07. (дан 6.)

 

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 –  Хармонијских осцилација - Математичко клатно - Двоструко клатно – М. Сурла
  • Од 10:00 до 11:00 – Динамика ротације Пример: Бацање калдива 2Д и 3Д- С. Тршек
  • Од 11:00 до 13:00 – Технике памћења - мр Предраг Ђукић - гостујуће предавање
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 19:30 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 22:00 – Активност по избору ученика

 

 

 

Уторак 18.07. (дан 7.)

 

  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:30 – Процесинг за Андроид – М. Сурла
  • Од 10:30 до 13:30 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 19:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 24:00 –Активност по избору ученика

 

 

 

 

 

Среда 19.07. (дан 8.)

Пројекат – завршни задатак – припрема презентације (пре подне)

Презентација радова у свечаној сали (после ручка)

 

  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Рад са сликама и видеом –С. Тршек, М. Сурла
  • Од 10:00 до 13:30 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 19:00 – Свечана презентација радова
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 24:00 – Додела награда (квиз, асоцијативно такмичење, најбољи рад), рок концерт.

 

 

 

 

Четвртак 20.07. (дан 9.)

10:00 – Повратак кући после доручка

 

 

Организатори кампа су:

  • РЦТ „Михајло Пупин”, Панчево
  • ОШ „Михајло Пупин”, Идвор
  • Дом културе „Михајло Пупин”, Идвор
  • МЗ Идвор

 

Генерални спонзори кампа су:

  • ПССО, АП Војводина
  • ЈП ЕПС
  • МЕССЕР – техногас
  • МЗ Идвор

 

РАДОВИ:

 

  1. Ротационо кретање крутог тела - победнички рад.
           
        Василије Хаџи-Пурић, I-d Математичка гимназија, Београд Јована Хаџи-Пурић,8-3 ОШ Бранко Радичевић,Земун
       
    Тема овог рада је ротација крутог тела. У раду су посебно представљени модели кретања које настаје суперпозицијом. Додатно, проучавали смо путању коју описује одређена тачка диска датог полупречника који се котрља без клизања дуж другог фиксног диска задатог полупречника. Извели смо и експеримент у виду рачунарске симулације описаних модела кретања. Желимо да нагласимо да су у раду описани резултати који су добијени током извођење симулација.
    . Кликните на слику да би сте видели комплетан рад!

 

Vrati se na vrh