Десетодневни “8. научни и едукативни камп Михајло Идворски Пупин, Идвор 2018.“ одржан је од 13. до 23. јула.

У кампу је боравило 20 ученика, 2 ментора и координатор кампа. Ментори су били: Слободан Тршек, професор програмирања у Машинској школи у Панчеву и предавач у РЦТ „Михајло Пупин“ из Панчева; Милан Сурла, дипломирани физичар, сениор софтвер инжењер у Teleskin d.o.o. и предавач и члан Програмског савета у РЦТ “Михајло Пупин“ из Панчева. Координатор кампа је др Драгољуб Цуцић, руководилац РЦТ „Михајло Пупин“ из Панчева. Главна тема кампа била је: "Компјутерске симулације у физици коришћењем алата EJS".

            Циљ рада био је да се направи синтеза компјутерске науке и физике и да се ученицима омогући да науче да сами праве симулације једноставних физичких појава – одабрано је (понуђено је) 15 експеримента са Српских физичких олимпијада за 8. разред и Државних такмичења из физике за 1. разред СШ (ученици су бирали и радили су у паровима). При томе ученици су савладали софтверски алат Eclipse, који спада у најчешће професионално коришћене „open source“ програме за програмски језик Јава. За симулације у физици користићен је EJS.

EJS – Easy Java Simulation је моделинг алат који служи за лако креирање физичких и математичких модела који се затим могу визуелно представити и кроз симулације дочарати физичке појаве. За програмирање симулација у алату EJS се користи програмски језик Java, који су учени кроз једноставне примере у физици. Користећи стечено знање Java програмског језика и моделовање у алату EJS прављене су интересантне симулације физичких појава.

 

            Гостујући предавачи у кампу били су:

  1. проф. др Милорад Кураица, Физички факултет БУ: „Рат светова – од рата звезда до фузије“
  2. проф. др Братислав Обрадовић, Физички факултет БУ: „Колико познајемо дугу?“
  3. Петар Јовановић, Институт за физику Земун: “Рачунарство високих перформанси”
  4. Предраг Ђукић, амбасадор МЕНСЕ при Уједињеним нацијама: “Технике памћења и развој креативности“

 

 

Програм активности у Кампу:

7.30 — устајање

8.00-8.30 — доручак

9.00-12.30 – настава

13.30-14.00 – ручак

15.00-18.30 – настава

16.00 – ужина

19.30-20.00 — вечера

20.00-... – настава, забавне активности, спорт...

 

 

Реализовани План и програм рада у Кампу, по данима:

Петак 13.07. (дан 1.)

За оне који полазе из Панчева, полазак је у 10ч. Окупљање у Идвору је до 11ч. У 12ч почиње свечано отварање 8 научно-едукативног кампа Михајло Идворски Пупин, Идвор 2018.

Одређивање парова за рад по пројектима.

  1. Увод у основе програмског језика Јава – С. Тршек
  2. Компјутерске симулације у физици – М. Сурла
  3. EJS – Основни концепти симулације физичких појава – М. Сурла
    1. Креирање модела у EJS алату – М. Сурла
    2. Симулација кретања честица у EJS алату – М. Сурла

 

Субота 14.07. (дан 2.)

  1. Јава – Класе и објекти. Типови података – С. Тршек
  2. Јава – Циклуси и гранање програма – С. Тршек
  3. Графички интерфејс View и модел – М. Сурла
    1. Креирање графичког интрфејса и повезивање са моделом
    2. Симулација косог хица

ГОСТУЈУЋА ПРЕДАВАЊА: Петар Јовановић (од 15ч до 16:30ч)

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до 8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Предавање: Класе и објекти. Типови података – С. Тршек
  • Од 10:00 до 11:00 – Предавање: Графички интерфејс View и модел – М. Сурла
  • Од 11:00 до 13:00 – Вежбе по групама – М. Сурла, С. Тршек
  • Од 13.30 до 14.00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:30 – ПЕТАР ЈОВАНОВИЋ
  • Од 17:00 до 18:00 – Циклуси и грањање програма – С. Тршек
  • Од 18:00 до 19:00 – Вежбе по групама – М. Сурла, С. Тршек
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:00 до 22:00 – слободно вече

 

Недеља 15.07. (дан 3.)

  1. Низови, наслеђивање – С. Тршек
  2. Апстрактне класе и интерфејси – С. Тршек
  3. View, графички интерфејс – М. Сурла
    1. Цртање графика
    2. Симулација математичког клатна

ПРОЈЕКАТ, дефинисање пројеката и почетак рада у групама по двоје

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 11:00 – Циклуси и грањање програма – С. Тршек
  • Од 11:00 до 13:00 – Вежбе по групама – М. Сурла, С. Тршек.
  • Од 13:00 до 13:30 – ручак
  • Од 15:00 до 19:00 – спортско поподне.
  • Од 16:00 до 17:00 – Предавање: Easy Java Simulation - View, графички интерфејс, повезивање променљивих и својстава графичких компоненти – М. Сурла
  • Од 17:00 до 19:00 – Вежбе: Симулација кретања честице у EJS-уМ. Сурла, С. Тршек
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:00 до 21:00 – ЕЈС – Модели – Симулације у динамици – М. Сурла.
  • Од 21:00 до 22:00 – ЕЈС вежбе – М. Сурла, С. Тршек.

 

Понедељак 16.07. (дан 4.)

  1. Графички интерфејс, основни концепти С. Тршек
  2. Модели - напредне теме - М. Сурла
    1. Једначине ограничења и корисничке методе
    2. Догађаји
  3. Симулације у динамици – Њутнови закони – М. Сурла
    1. Симулација кретања тела низ косу раван.

Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла, С. Тршек

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 11:00 – Предавање: Easy Java Simulation – Примена догађаја на симулацији гађања мете – М. Сурла
  • Од 11:00 до 13:00 – ЕЈС Вежбе – М. Сурла, С. Тршек
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 17:00 – Низови, наслеђивање – С. Тршек
  • Од 17:00 до 19:00 – Јава Вежбе – М. Сурла, С. Тршек
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:00 до 22:00 – др Драгољуб Мартиновић и Драгиша Матић – О Михајлу Пупину

 

Уторак 17.07. (дан 5.)

  1. Закони одржања и симулација судара – М. Сурла
  2. EJS – Симулација кружног кретања честице и крутог тела -С. Тршек

Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла, С. Тршек

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Предавање: Писање ученичких истраживачких радова – Д. Цуцић
  • Од 10:00 до 12:30 – ПРЕДРАГ ЂУКИЋ
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:30 – Предавање: Закони симулација и симулација судара - EJS – М. Сурла
  • Од 16:30 до 18:30 – Симулација ротације крутог тела (диска) - ЕЈС – М. Сурла, С. Тршек
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 22:00 – КВИЗ (победник: ЧЧЧЧ... (Исидора, Наталија, Анђела, Лука, Алекса))

Учесници квиза били су:

Пчелице (Цинцовић, Мина, Маријана, Душко и Далибор)

Први екстравагантни научни истраживачи Србије (П...С) (Митић, Ранковић, Оги и Аца)

Четири чамчићачићећа чавчића и још један чамчић чућећи чавчић (ЧЧЧЧ...) (Анђела, Наталија, Исидора, Алекса и Лука)

Клизав под (Ања, Тања, Милица и Стефан)

 

Среда 18.07. (дан 6.)

  1. Симулација расејања честица – М. Сурла
  2. Равно кретање крутог тела – С. Тршек

      Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла, С. Тршек

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Предавање: Равно кретање крутог тела – С. Тршек
  • Од 9:00 до 13:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:00 – Предавање: Проблем кретања 3 тела у гравитационом пољу – М. Сурла
  • Од 16:30 до 18:30 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 22:00 –

 

Четвртак 19.07. (дан 7.)

  1. EJS – Симулација хармонијских осцилација – С. Тршек
  2. Симулација кретања двоструког клатна – М. Сурла

Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла, С. Тршек

ГОСТУЈУЋА ПРЕДАВАЊА: проф. др Милорад Курајица (10-11ч) и проф. др Братислав Обрадовић (11-12ч)

РАДИОНИЦА: Предраг Ђукић (12-13ч)

ДАН ЗА ДРУЖЕЊЕ И ЛОВАЧКОМ ДОМУ

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 10:30 до 11:15 – ПРОФ. ДР БРАТИСЛАВ ОБРАДОВИЋ
  • Од 11:15 до 12:15 – ПРОФ. ДР МИЛОРАД КУРАИЦА
  • Од 12:30 до 14:00 – ПРЕДРАГ ЂУКИЋ (АСОЦИЈАТИВНА РАДИОНИЦА) – победник: Т(АЊА), Тања и Ања
  • Од 14:15 до 14:45 – ручак
  • Од 15:00 до 19:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 22:00 – Радионица – рад на пројекту

На такмичењу у асоцијацијама, које је водио Предраг Ђукић, победила је екипа Т(АЊА) – (Тања и Ања)

 

Петак 20.07. (дан 8.)

  1. Проблем кретања 3 тела у гравитационом пољу – М. Сурла
  2. Симулација кретања Земље, Месеца и Сунца – С. Тршек

            Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла, С. Тршек

            БАЗЕН (14-19ч)

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Текући проблеми везани за пројекте – С. Тршек, М. Сурла
  • Од 10:00 до 13:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 14:00 до 18:30 – Обилазак куће Мартина Јонаша. Базен.
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 24:00 – Рад на пројектима

 

Субота 21.07. (дан 9.)

  1. Примена микроконтролера (Arduino, RaspberryPi) у eksperimentalnoj физици – М. Сурла
  2. Симулација кретања планета по Кеплеру – С. Тршек
  3. Геостационарна орбита сателита око Земље– С. Тршек

Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла

  • Од 9:00 до   9:30 – доручак (на молбу ученика)
  • Од 10:00 до 13:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 14:00 до 19:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 24:00 – Рад на пројектима

Гости кампа: Светозар Алексић, Миливоје Видић, Душан Цвијетић, Стефан Ђорђевић, Љиљана Јанковић, Јованка Вићентић, Владимир Шарац

 

Недеља 22. (дан 10.)

Пројекат – завршни задатак – припрема презентације (пре подне)

Презентација радова у свечаној сали (после ручка)

РОК КОНЦЕРТ – ЕКС ЈУ РОК (20ч)

  • Од 9:00 до   9:30 – доручак (на молбу ученика)
  • Од 10:00 до 13:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 19:00 – Свечана презентација радова
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 24:00 – Додела награда (квиз, асоцијативно такмичење, најбољи рад), рок концерт.

 

Понедељак 23. (дан 11.)

10:00 – Повратак кући после доручка

 

Бр.

Презиме и име

Разред

Школа

Место

Разлог позива на камп

1

Никола Цинцовић

I

Математичка гимназија

Београд

3. награда на државном из физике Б – континуитет

2

Огњен        Петров

I

Математичка гимназија

Београд

Похвала на државном из математике А – континуитет

3

Исидора Мајкић

I

Математичка гимназија

Београд

Освајач награда на државном из математике – континуитет

4

Наталија Чакован

I

Гимназија Урош Предић

Панчево

Освајач награда на државном такмичењу из физике – континуитет

5

Александар Цуцић

I

Математичка гимназија

Београд

1.  награда на државном из физике Б, 3. награда на државном из математике A – континуитет

6

Алекса Мађаревић

I

Математичка гимназија

Београд

2. награда на државном из физике Б

7

Маријана Николић

I

Зрењанинска гимназија

Зрењанин

Учешће на такмичењима из физике - континуитет

8

Анђела Миловановић

I

Математичка гимназија

Београд

3. награда на државном из физике Б. - континуитет

9

Тања   Миковић

I

Прва крагујевачка гимназија

Крагујевац

2. награда на државном из физике Б, 3. награда на државном из математике А

10

Ања   Петровић

I

Шабачка гимназија

Шабац

1. награда на државнмом из физике Ф, 3. награда на државном из математике Б

11

Далибор Максимовић

I

ОШ „Кнез Иво од Семберије“

Бјељина

Бронзана медаља на математичкој олимпијади БиХ, учешће у Јуниорској математичкој олимпијади „Варна 2017“

12

Милица Мирковић

I

Шабачка гимназија

Шабац

Похвала на државнмом из физике Ф - континуитет

13

Филип      Митић

VIII

ОШ Јован Јовановић Змај

Панчево

1. награда на државном такмичењу из фиизике Ф, учешће на СФО.

14

Лука Величковић

VIII

ОШ Алекса Шантић

Београд

2. награда на државном из физике Ф

15

Стефан Сремчев

VIII

ОШ Васа Стајић

Мокрин

Похвала на државном из физике Ф, освајач 3.  награде на државном у истраживачким радовима – континуитет

16

Филип Ранковић

VIII

ОШ Исидора Секулић

Панчево

2. награда на државном из физике Ф, учесник државног такмичења из математике – континуитет

17

Мина      Тршек

VIII

ОШ Јован Јовановић Змај

Панчево

Учесник државног такмичења из информатике, учесник окружног из математике - континуитет

18

Алекса     Божић

VIII

ОШ Јелена Ћетковић

Београд

Подршка перспективним – континуитет

19

Душко Филиповић

VII

ОШ Михајло Пупин

Идвор

2. награда на окружном из физике. Домаћин - континуитет

20

Јован    Јованов

VI

ОШ Михајло Пупин

Идвор

Похвала на државном такмичењу из физике

Полазници су радили следеће радове:

  1. Алекса Мађаревић и Маријана Николић: „Кретање Сунца, Земље и Месеца”
  2. Александар Цуцић и Огњен Петров: „Hawk-Eye”
  3. Ања Петровић и Милица Мирковић: „Максвелов точак
  4. Душко Филиповић и Стефан Сремчев: „Симулација кретања тела низ стрму раван коришћењем алата ЕЈС”
  5. Филип Митић и Филип Ранковић: „Утицање рада трења и промене механичке енергије на крајњу висину тела на примеру тобогана”
  6. Тања Миковић и Анђела Миловановић: „Опиљци на диску који ротира”
  7. Мина Тршек и Лука Величковић: „Симулација кретања тела по косој равни која убрзава”
  8. Исидора Мајкић и Наталија Чакован: „Бекспин ударац билијарске кугле”
  9. Никола Цинцовић и Далибор Максимовић: „Котрљање, без клизања, лопте по шушљем цилиндру”

 

За најуспешнији пројекат проглашен је рад Александра Цуцића и Огњена Петрова: „Hawk-Eye.

 

  

Слика 20, Заједничка фотографија, победници квиза играју победнички плес

 

Спонзори „8. научно-едукативни камп Михајло Идворски Пупин, Идвор 2018.” били су:

  • ЕПС
  • Покрајински секретаријат за спорт и омладину
  • Општина Ковачица
  • Град Панчево

 

Посебна захвалност: Дому културе Идвор, МЗ Идвор, ОШ „Михајло Пупин” из Идвора, медијским спонзорима: РТС-у, РТВ-у, ТВ „ОК” из Ковачице, ТВ Панчеву и Радио Београду (емисији „Корак ка науци”).

Линкови на Јутјубу:

https://www.youtube.com/watch?v=cjrFSJKZqyg

https://www.youtube.com/watch?v=wCkZgq-Dlfw

https://www.youtube.com/watch?v=iTj-BWpr0c0

https://www.youtube.com/watch?v=L_6t7i2TdFY

 

Слика 20, Заједничка фотографија, победници квиза играју победнички плес

Десетодневни “8. научни и едукативни камп Михајло Идворски Пупин, Идвор 2018.“ одржан је од 13. до 23. јула.

У кампу је боравило 20 ученика, 2 ментора и координатор кампа. Ментори су били: Слободан Тршек, професор програмирања у Машинској школи у Панчеву и предавач у РЦТ „Михајло Пупин“ из Панчева; Милан Сурла, дипломирани физичар, сениор софтвер инжењер у Teleskin d.o.o. и предавач и члан Програмског савета у РЦТ “Михајло Пупин“ из Панчева. Координатор кампа је др Драгољуб Цуцић, руководилац РЦТ „Михајло Пупин“ из Панчева. Главна тема кампа била је: "Компјутерске симулације у физици коришћењем алата EJS".

            Циљ рада био је да се направи синтеза компјутерске науке и физике и да се ученицима омогући да науче да сами праве симулације једноставних физичких појава – одабрано је (понуђено је) 15 експеримента са Српских физичких олимпијада за 8. разред и Државних такмичења из физике за 1. разред СШ (ученици су бирали и радили су у паровима). При томе ученици су савладали софтверски алат Eclipse, који спада у најчешће професионално коришћене „open source“ програме за програмски језик Јава. За симулације у физици користићен је EJS.

EJS – Easy Java Simulation је моделинг алат који служи за лако креирање физичких и математичких модела који се затим могу визуелно представити и кроз симулације дочарати физичке појаве. За програмирање симулација у алату EJS се користи програмски језик Java, који су учени кроз једноставне примере у физици. Користећи стечено знање Java програмског језика и моделовање у алату EJS прављене су интересантне симулације физичких појава.

 

            Гостујући предавачи у кампу били су:

  1. проф. др Милорад Кураица, Физички факултет БУ: „Рат светова – од рата звезда до фузије“
  2. проф. др Братислав Обрадовић, Физички факултет БУ: „Колико познајемо дугу?“
  3. Петар Јовановић, Институт за физику Земун: “Рачунарство високих перформанси”
  4. Предраг Ђукић, амбасадор МЕНСЕ при Уједињеним нацијама: “Технике памћења и развој креативности“

 

 

Програм активности у Кампу:

7.30 — устајање

8.00-8.30 — доручак

9.00-12.30 – настава

13.30-14.00 – ручак

15.00-18.30 – настава

16.00 – ужина

19.30-20.00 — вечера

20.00-... – настава, забавне активности, спорт...

 

 

Реализовани План и програм рада у Кампу, по данима:

Петак 13.07. (дан 1.)

За оне који полазе из Панчева, полазак је у 10ч. Окупљање у Идвору је до 11ч. У 12ч почиње свечано отварање 8 научно-едукативног кампа Михајло Идворски Пупин, Идвор 2018.

Одређивање парова за рад по пројектима.

  1. Увод у основе програмског језика Јава – С. Тршек
  2. Компјутерске симулације у физици – М. Сурла
  3. EJS – Основни концепти симулације физичких појава – М. Сурла
    1. Креирање модела у EJS алату – М. Сурла
    2. Симулација кретања честица у EJS алату – М. Сурла

 

Субота 14.07. (дан 2.)

  1. Јава – Класе и објекти. Типови података – С. Тршек
  2. Јава – Циклуси и гранање програма – С. Тршек
  3. Графички интерфејс View и модел – М. Сурла
    1. Креирање графичког интрфејса и повезивање са моделом
    2. Симулација косог хица

ГОСТУЈУЋА ПРЕДАВАЊА: Петар Јовановић (од 15ч до 16:30ч)

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до 8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Предавање: Класе и објекти. Типови података – С. Тршек
  • Од 10:00 до 11:00 – Предавање: Графички интерфејс View и модел – М. Сурла
  • Од 11:00 до 13:00 – Вежбе по групама – М. Сурла, С. Тршек
  • Од 13.30 до 14.00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:30 – ПЕТАР ЈОВАНОВИЋ
  • Од 17:00 до 18:00 – Циклуси и грањање програма – С. Тршек
  • Од 18:00 до 19:00 – Вежбе по групама – М. Сурла, С. Тршек
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:00 до 22:00 – слободно вече

 

Недеља 15.07. (дан 3.)

  1. Низови, наслеђивање – С. Тршек
  2. Апстрактне класе и интерфејси – С. Тршек
  3. View, графички интерфејс – М. Сурла
    1. Цртање графика
    2. Симулација математичког клатна

ПРОЈЕКАТ, дефинисање пројеката и почетак рада у групама по двоје

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 11:00 – Циклуси и грањање програма – С. Тршек
  • Од 11:00 до 13:00 – Вежбе по групама – М. Сурла, С. Тршек.
  • Од 13:00 до 13:30 – ручак
  • Од 15:00 до 19:00 – спортско поподне.
  • Од 16:00 до 17:00 – Предавање: Easy Java Simulation - View, графички интерфејс, повезивање променљивих и својстава графичких компоненти – М. Сурла
  • Од 17:00 до 19:00 – Вежбе: Симулација кретања честице у EJS-уМ. Сурла, С. Тршек
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:00 до 21:00 – ЕЈС – Модели – Симулације у динамици – М. Сурла.
  • Од 21:00 до 22:00 – ЕЈС вежбе – М. Сурла, С. Тршек.

 

Понедељак 16.07. (дан 4.)

  1. Графички интерфејс, основни концепти С. Тршек
  2. Модели - напредне теме - М. Сурла
    1. Једначине ограничења и корисничке методе
    2. Догађаји
  3. Симулације у динамици – Њутнови закони – М. Сурла
    1. Симулација кретања тела низ косу раван.

Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла, С. Тршек

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 11:00 – Предавање: Easy Java Simulation – Примена догађаја на симулацији гађања мете – М. Сурла
  • Од 11:00 до 13:00 – ЕЈС Вежбе – М. Сурла, С. Тршек
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 17:00 – Низови, наслеђивање – С. Тршек
  • Од 17:00 до 19:00 – Јава Вежбе – М. Сурла, С. Тршек
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:00 до 22:00 – др Драгољуб Мартиновић и Драгиша Матић – О Михајлу Пупину

 

Уторак 17.07. (дан 5.)

  1. Закони одржања и симулација судара – М. Сурла
  2. EJS – Симулација кружног кретања честице и крутог тела -С. Тршек

Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла, С. Тршек

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Предавање: Писање ученичких истраживачких радова – Д. Цуцић
  • Од 10:00 до 12:30 – ПРЕДРАГ ЂУКИЋ
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:30 – Предавање: Закони симулација и симулација судара - EJS – М. Сурла
  • Од 16:30 до 18:30 – Симулација ротације крутог тела (диска) - ЕЈС – М. Сурла, С. Тршек
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 22:00 – КВИЗ (победник: ЧЧЧЧ... (Исидора, Наталија, Анђела, Лука, Алекса))

Учесници квиза били су:

Пчелице (Цинцовић, Мина, Маријана, Душко и Далибор)

Први екстравагантни научни истраживачи Србије (П...С) (Митић, Ранковић, Оги и Аца)

Четири чамчићачићећа чавчића и још један чамчић чућећи чавчић (ЧЧЧЧ...) (Анђела, Наталија, Исидора, Алекса и Лука)

Клизав под (Ања, Тања, Милица и Стефан)

 

Среда 18.07. (дан 6.)

  1. Симулација расејања честица – М. Сурла
  2. Равно кретање крутог тела – С. Тршек

      Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла, С. Тршек

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Предавање: Равно кретање крутог тела – С. Тршек
  • Од 9:00 до 13:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 16:00 – Предавање: Проблем кретања 3 тела у гравитационом пољу – М. Сурла
  • Од 16:30 до 18:30 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 22:00 –

 

Четвртак 19.07. (дан 7.)

  1. EJS – Симулација хармонијских осцилација – С. Тршек
  2. Симулација кретања двоструког клатна – М. Сурла

Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла, С. Тршек

ГОСТУЈУЋА ПРЕДАВАЊА: проф. др Милорад Курајица (10-11ч) и проф. др Братислав Обрадовић (11-12ч)

РАДИОНИЦА: Предраг Ђукић (12-13ч)

ДАН ЗА ДРУЖЕЊЕ И ЛОВАЧКОМ ДОМУ

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 10:30 до 11:15 – ПРОФ. ДР БРАТИСЛАВ ОБРАДОВИЋ
  • Од 11:15 до 12:15 – ПРОФ. ДР МИЛОРАД КУРАИЦА
  • Од 12:30 до 14:00 – ПРЕДРАГ ЂУКИЋ (АСОЦИЈАТИВНА РАДИОНИЦА) – победник: Т(АЊА), Тања и Ања
  • Од 14:15 до 14:45 – ручак
  • Од 15:00 до 19:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 22:00 – Радионица – рад на пројекту

На такмичењу у асоцијацијама, које је водио Предраг Ђукић, победила је екипа Т(АЊА) – (Тања и Ања)

 

Петак 20.07. (дан 8.)

  1. Проблем кретања 3 тела у гравитационом пољу – М. Сурла
  2. Симулација кретања Земље, Месеца и Сунца – С. Тршек

            Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла, С. Тршек

            БАЗЕН (14-19ч)

  • У 7:30 устајање
  • Од 8:00 до   8:30 – доручак
  • Од 9:00 до 10:00 – Текући проблеми везани за пројекте – С. Тршек, М. Сурла
  • Од 10:00 до 13:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 14:00 до 18:30 – Обилазак куће Мартина Јонаша. Базен.
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 24:00 – Рад на пројектима

 

Субота 21.07. (дан 9.)

  1. Примена микроконтролера (Arduino, RaspberryPi) у eksperimentalnoj физици – М. Сурла
  2. Симулација кретања планета по Кеплеру – С. Тршек
  3. Геостационарна орбита сателита око Земље– С. Тршек

Практичан рад на изради пројекта – М. Сурла

  • Од 9:00 до   9:30 – доручак (на молбу ученика)
  • Од 10:00 до 13:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 14:00 до 19:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 24:00 – Рад на пројектима

Гости кампа: Светозар Алексић, Миливоје Видић, Душан Цвијетић, Стефан Ђорђевић, Љиљана Јанковић, Јованка Вићентић, Владимир Шарац

 

Недеља 22. (дан 10.)

Пројекат – завршни задатак – припрема презентације (пре подне)

Презентација радова у свечаној сали (после ручка)

РОК КОНЦЕРТ – ЕКС ЈУ РОК (20ч)

  • Од 9:00 до   9:30 – доручак (на молбу ученика)
  • Од 10:00 до 13:00 – Радионица – рад на пројекту
  • Од 13:30 до 14:00 – ручак
  • Од 15:00 до 19:00 – Свечана презентација радова
  • Од 19:30 до 20:00 – вечера
  • Од 20:30 до 24:00 – Додела награда (квиз, асоцијативно такмичење, најбољи рад), рок концерт.

 

Понедељак 23. (дан 11.)

10:00 – Повратак кући после доручка

 

Бр.

Презиме и име

Разред

Школа

Место

Разлог позива на камп

1

Никола Цинцовић

I

Математичка гимназија

Београд

3. награда на државном из физике Б – континуитет

2

Огњен        Петров

I

Математичка гимназија

Београд

Похвала на државном из математике А – континуитет

3

Исидора Мајкић

I

Математичка гимназија

Београд

Освајач награда на државном из математике – континуитет

4

Наталија Чакован

I

Гимназија Урош Предић

Панчево

Освајач награда на државном такмичењу из физике – континуитет

5

Александар Цуцић

I

Математичка гимназија

Београд

1.  награда на државном из физике Б, 3. награда на државном из математике A – континуитет

6

Алекса Мађаревић

I

Математичка гимназија

Београд

2. награда на државном из физике Б

7

Маријана Николић

I

Зрењанинска гимназија

Зрењанин

Учешће на такмичењима из физике - континуитет

8

Анђела Миловановић

I

Математичка гимназија

Београд

3. награда на државном из физике Б. - континуитет

9

Тања   Миковић

I

Прва крагујевачка гимназија

Крагујевац

2. награда на државном из физике Б, 3. награда на државном из математике А

10

Ања   Петровић

I

Шабачка гимназија

Шабац

1. награда на државнмом из физике Ф, 3. награда на државном из математике Б

11

Далибор Максимовић

I

ОШ „Кнез Иво од Семберије“

Бјељина

Бронзана медаља на математичкој олимпијади БиХ, учешће у Јуниорској математичкој олимпијади „Варна 2017“

12

Милица Мирковић

I

Шабачка гимназија

Шабац

Похвала на државнмом из физике Ф - континуитет

13

Филип      Митић

VIII

ОШ Јован Јовановић Змај

Панчево

1. награда на државном такмичењу из фиизике Ф, учешће на СФО.

14

Лука Величковић

VIII

ОШ Алекса Шантић

Београд

2. награда на државном из физике Ф

15

Стефан Сремчев

VIII

ОШ Васа Стајић

Мокрин

Похвала на државном из физике Ф, освајач 3.  награде на државном у истраживачким радовима – континуитет

16

Филип Ранковић

VIII

ОШ Исидора Секулић

Панчево

2. награда на државном из физике Ф, учесник државног такмичења из математике – континуитет

17

Мина      Тршек

VIII

ОШ Јован Јовановић Змај

Панчево

Учесник државног такмичења из информатике, учесник окружног из математике - континуитет

18

Алекса     Божић

VIII

ОШ Јелена Ћетковић

Београд

Подршка перспективним – континуитет

19

Душко Филиповић

VII

ОШ Михајло Пупин

Идвор

2. награда на окружном из физике. Домаћин - континуитет

20

Јован    Јованов

VI

ОШ Михајло Пупин

Идвор

Похвала на државном такмичењу из физике

Полазници су радили следеће радове:

  1. Алекса Мађаревић и Маријана Николић: „Кретање Сунца, Земље и Месеца”
  2. Александар Цуцић и Огњен Петров: „Hawk-Eye”
  3. Ања Петровић и Милица Мирковић: „Максвелов точак
  4. Душко Филиповић и Стефан Сремчев: „Симулација кретања тела низ стрму раван коришћењем алата ЕЈС”
  5. Филип Митић и Филип Ранковић: „Утицање рада трења и промене механичке енергије на крајњу висину тела на примеру тобогана”
  6. Тања Миковић и Анђела Миловановић: „Опиљци на диску који ротира”
  7. Мина Тршек и Лука Величковић: „Симулација кретања тела по косој равни која убрзава”
  8. Исидора Мајкић и Наталија Чакован: „Бекспин ударац билијарске кугле”
  9. Никола Цинцовић и Далибор Максимовић: „Котрљање, без клизања, лопте по шушљем цилиндру”

 

За најуспешнији пројекат проглашен је рад Александра Цуцића и Огњена Петрова: „Hawk-Eye.

 

  

Слика 20, Заједничка фотографија, победници квиза играју победнички плес

 

Спонзори „8. научно-едукативни камп Михајло Идворски Пупин, Идвор 2018.” били су:

  • ЕПС
  • Покрајински секретаријат за спорт и омладину
  • Општина Ковачица
  • Град Панчево

 

Посебна захвалност: Дому културе Идвор, МЗ Идвор, ОШ „Михајло Пупин” из Идвора, медијским спонзорима: РТС-у, РТВ-у, ТВ „ОК” из Ковачице, ТВ Панчеву и Радио Београду (емисији „Корак ка науци”).

Линкови на Јутјубу:

https://www.youtube.com/watch?v=cjrFSJKZqyg

https://www.youtube.com/watch?v=wCkZgq-Dlfw

https://www.youtube.com/watch?v=iTj-BWpr0c0

https://www.youtube.com/watch?v=L_6t7i2TdFY

 

Слика 20, Заједничка фотографија, победници квиза играју победнички плес

ПОСЛЕДЊЕ ВЕСТИ

Vrati se na vrh
© 2020 Регионални Центар за Таленте "Михајло Пупин". Сва права задржана.
Joomla! је слободан софтвер објављен под GNU General Public License.