Током седам дана колоније, обрађивали смо стари век, средњи век и савремену историју, кроз предавања али и разне активности ученика које су пратиле наставу.

Посебна пажња је била поклоњена задацима који би развијали критичко размишљање код ученика, за шта нам је послужила грчка митологија. После објашњења како је дешифровано хијероглифско писмо, ученици су добили прилику да и сами покушају дешифровати једно писмо, на сличан начин којим је то успео и Шамполион. Задатак који је пратио предавање о Старом Риму, мозаик, односно склапање комадића колаж папира изабран је јер развија код ученика смиреност, прецизност, креативност, маштовитост... После предавања о средњем веку и династији Немањић, ученици су читали одломак из дела Константина Филозофа Житије деспота Стефана Лазаревића. Осим што смо учили да критички читамо извор, као задатак су ученици имали и исцртати породично стабло Немањића и Лазаревића, о коме говори извор. После тога смо разговарали о тачним подацима, или о онима који нису а које нам доноси човек који је писао ово своје дело много после смрти последњег Немањићa. Осим писаних родослова из тог дела, радили смо и сликане родослове, из разних манастира. Причу о средњем веку смо заокружили гледајући документарац о Mилошу Обилићу и разговарајући о значају легенде о њему за историју Срба. Савремену историју смо радили на мало другачији начин него прошле године, у настојању да ученицима буде занимљивије учење овог периода, приредио сам укупно 5 квизова у којима су се ученици, подељени у тимове, такмичили. На колонији су ученици радили и на својим истраживачким радовима и последњег дана су имали задатак да презентују своје теме. Организовали смо и два „ноћна” часа где смо разговарали о нашим личним искуствима из прошлости и о томе како их употребити у будућности. Ученицима су се посебно допали ти разговори па смо их често настављали и после часова, у собама. На крају колоније ученици су, писаним путем, давали свој коментаре о колонији из којих се види да им се колонија веома допала.

© 2020 Регионални Центар за Таленте "Михајло Пупин". Сва права задржана.