Учешће полазника групе за биологијум, РЦТ „Михајло Пупин”, на манифестацији „Ноћ музеја”
Захваљујући успостављеној сарадњи са Центром за промоцију науке, преко др. Тање Аднађевић (руководилац Центра за програмске активности при Центру за промоцију науке), група за биологију Регионалног центра за таленте „Михајло Пупин” учествовала је на научним радионицама под називом „Молекули које једемо”, у Институту Серванес, 19.05.2018. године, а у оквиру манифестације „Ноћ музеја”. Организоване радионице биле су затвореног типа.
У организацији и реализацији су учествовале Александра Поповић, Верица Стошић, Мира Фишкаловић и Славица Николић.
Програм, који је укључивао и радионице са ученицима, почео је у 17ч. На отварању програма имали смо прилику да чујемо предавање о саставу намирница које користимо у исхрани, као и о њиховом хемијском саставу који је битан за процесе варења у нашем организму. Предавање и радионице водили су биолози, научници из Шпаније.
Наши полазници учествовали су у четири радионице, и то су:
- Како испећи јаје ван тигања – експеримент у коме се посматра дехидратација протеина јаја уз помоћ 70% етанола, што води промени у структури беланца и жуманца па јаје делује „испржено”.
- Колико шећера има у млеку без лактозе – полазници су имали прилику да упореде количине глукозе која се налази у различитим типовима млека (обичном млеку, млеку без лактозе и млеку са додатим ензимом лактазом). Циљ експеримента био је доказивање разлагања млечног шећера лактозе на два простија шећера, глукозу и галактозу. Том приликом објашњен је и разлог постојања нетолеранције на лактозу код 2/3 људске популације.
- Дуга црвеног купуса – радионица представља серију кратких и једноставних експеримената у којима се пигменти из црвеног купуса користе као индикатори рН вредности раствора. На крају радионице, полазници су добили прилику да се креативно искажу сликајући на папирима који су претходно натопљени у сок црвеног купуса, док су уместо боја користили сирће, соду бикарбону и живу соду.
- Сферификација – поступак који се користи у модерном кулинарству за промену текстуре намирница при чему се добија лоптаста форма течности. У поступку се користи алгинат за стварање фине мемебране око течности и течност (јогурт) у којој је по саставу присутан калцијум. Добија се лоптица јогурта која даје специфичну сензацију при конзумирању.
Наши полазници су били одушевљени радионицама и овим новим искуством. Провели су поподне вредно памћења.
Александра Поповић