Ове године, у одабиру Регионалног центра за таленте „Михајло Пупин” нашло се дванаесторо младих из Панчева, а њима се придружило и четворо колега заинтересованих за кинематографију из Лозовика. Њихова жеља била је да се нађу иза камере и сниме краткометражне филмове у Делиблатској пешчари, по сценаријима које су написали пре почетка кампа.

Након едукације ученика у току школске 2017/18. године: израде сценарија, припреме костима и сценографије, као и припреме потребне технике и додатне едукације из области постпродукције. На колонији су полазници имали задатак да самостално сниме филм који се уклапа у низ филмова из претходних година на тему историја филма. Поред снимања ученици су имали прилику да раде са професионалним учесницима, професорима и упознају се додатно са развојем нових технологија у свету филма и драматуршким формама.

Уз много труда, учесници кампа су започели снимање три краткометражна филма различите тематике. Њихова остварења још су у радној верзији, па ће се даљи учинак на филмовима наставити у Панчеву.

Ефекат колоније је да се полазници групе практично докажу у самосталној реализацији филмова са тим што би то на неки начи били и њихови завршни годишњи испити. Још један од значајних ефеката пројекта је формирање квалитетне филмска публике као и популаризација филмске уметности код млађе и старије популације. Такође, и приказ осталим образовним установама да се посебним приступом може код младих људи пробудити и ојачати потреба за овом врстом стваралаштва.

Поред Ивана Ракиџића, ментора филмске секције и кампа Регионалног центра за таленте, са ученицима из Лозовика дошао је и њихов ментор Вито Петровић, те су њих двојица надгледали ток организације и саветовали младе филмаџије како да што боље остваре своје визије. Учесницима колоније била је добродошла и помоћ искуснијих чланица филмске секције Маријане Јовандић и Владиславе Станивуковић, као и вештина и знање шминкерке Розалија Крижик Танасијевић.

© 2019 Регионални Центар за Таленте "Михајло Пупин". Сва права задржана.