План теренске наставе на Дивчибарама у периоду од 9.03. до 16.03.2018. године, конципиран је тако да упозна наше полазнике са променама које се дешавају на планети Земљи, како у еволутивном тако и у еколошком смислу.
Активности су обухватале како предавања тако и вежбе са експериментима који су праћени више дана (експеримент доказивања ефекта стаклене баште и киселих киша). На предавањима су полазници могли да повежу чињенице о климатском систему и климатским променама, генетичким процесима који се дешавају у нашим ћелијама док еволуирамо-прилагођавамо се сталним променама у нашој околини. У поподневним часовима полазници су се припремали за предстојеће општинско такмичење из биологије.
Ове године имали смо прилику да слушамо и два гостујућа предавача, Ксенију Богдановић, апсолвента Биолошког факултета, и проф. Александра Николића са Хемијског факултета Универзитета у Београду.
Ксенија Богдановић одржала је два предавања: „Инсекти око нас” у коме је кроз сопствене фотографије упознала полазнике са систематским карактеристикама и богатством света инсеката, као и њиховим необичним животним циклусима, и предавање „Угрожене врсте у рекламним кампањама”, кроз које је упознала полазнике са егзотичним угроженим врстама и њиховим значајем за планету.
Проф. Александар Николић говорио нам је о „(На)Киселом свету - киселинама у нама и око нас”.
План овогодишње колоније су конципирале дипл. биолог Александра Поповић (професор биологије у ОШ „Бранко Радичевић” и ОШ „Стевица Јовановић”, Панчево), дипл. молекуларни биолог Верица Стошић (професор биологије у ОШ „Аксеније Максимовић”, Долово) и Мира Фишкаловић (дипл.биолог и стручни сарадник у Ботаничкој башти „Јевремовац” у Београду), које су исти и реализовале.
План теренске наставе реализован је у потпуности, као што је и планиран.
Александра Поповић